Pátek, 19 dubna, 2024
- Komerční sdělení -magazín

Investujete nebo jen spekulujete?

Na první pohled to nedává smysl. Proč by někoho vzrušovalo, když by viděl, jak něco, co vlastní, se propadá níže? Protože mu to dává možnost reinvestovat úrok/dividendy a přidat nový kapitál za zvýhodněné ceny. Máte-li dostatečně dlouhý časový horizont a diverzifikované portfolio, nákup za nižší ceny zvýší váš potenciál dlouhodobého výnosu. To je důvod, proč krach akciového trhu je vlastně to nejlepší, co se může mladým investorům přihodit.

Jak zjistíte, zda je váš investiční časový horizont dostatečně dlouhý?

Držení akcií na jeden den nebo týden je asi to samé, jako když si hodíte mincí. Pokud je váš časový rámec jen tak krátký, nemáte ten luxus v možnosti čekání na návratnost akcií a jakýkoli pokles by vás měl řádně znervóznit.

Na rozdíl od toho, držení akcií na 20-30 let nikdy nepřineslo negativní výnos, dokonce ani pro investory, kteří nakupovali na vrcholu v roce 1929 a drželi je během Velké hospodářské krize. Vzhledem k těmto šancím by dlouhodobí investoři měli být nadšeni, když se akcie začnou prodávat. A čím dříve se výprodej uskuteční, tím lépe.

Investujete nebo jen spekulujete?

Důkazy jsou nezpochybnitelné: velké peníze v investování se nevydělávají krátkodobými výkyvy, ale velkými pohyby, které přicházejí jen s trpělivostí a časem. Čím déle akcie držíte, tím více času máte na složení a tím vyšší jsou vaše potenciální výnosy.

Investujete nebo jen spekulujete?

To neznamená, že krátkodobé obchodování nemůže být občas ziskové s potenciálem velkých zisků. Index S&P 500 vzrostl během svého nejlepšího obchodního dne v historii o 17 %. Ale pokud jste si náhodou dokázali načasovat takový dokonalý obchod, nejpravděpodobnější je, že zato nevděčíte své dovednosti, ale štěstí.

Skutečná dovednost tkví v tom, že dokážete spořit a investovat dostatečně dlouho na to, aby se v konečném výsledku minimalizovala úloha štěstí. Na rozdíl od náhodných krátkodobých zisků jde o opakovatelný proces.

Investujete nebo jen spekulujete?

Jednou z přitažlivosti krátkodobého obchodování je představa, že ztráty jsou omezené. Obecně to platí, ale jen do určitého bodu. Ztráta za nejhorší den v akciích (-20 %) je mnohem nižší než za nejhorší měsíc (-43 %) nebo nejhorší rok (-71 %). Ale po pěti letech se tento trend začíná obracet a za 20 let byl nejhorší výnos ve skutečnosti pozitivní.

Hand holding dollar and question marks sketches on a dark background, startup and business education concept

Investujete nebo jen spekulujete?

Nejhorší 30letý klouzavý výnos indexu S&P 500 je +559 %. To odpovídá celkovému ročnímu výnosu 6,5 %. A to za období, které zahrnovalo velkou hospodářskou krizi i druhou světovou válku. Vyplývá z toho jasné ponaučení: nárůstem času držení na desetiletí, namísto několika dní, můžete skutečně výrazně snížit riziko špatného výsledku.

Když příště dojde na akciovém trhu k velkému poklesu, zkuste se zaměřit na své emoce, jestli budete mít pocit vzrušení, nebo naopak vás to přivede do pomykova. Odpověď vám napoví, zda investujete nebo jen spekulujete.


Tip redakce: Baví Vás zajímavé čtení? Aktuality, zajímavosti a mnoho dalšího naleznete na webu primainspirace v kategorii nezařazené.


Nejnovější články

- Reklama -pr článek

Další články autora

Stay on op - Ge the daily news in your inbox