Pátek, 19 dubna, 2024
- Komerční sdělení -magazín

Prodej firmy aneb kolik za svou firmu utržíte?

Prodej firmy vždy nemusí znamenat nucené zbavení se podnikatelské činnosti z důvodu nedostatku finančních prostředků nebo ekonomické krize. Fungující společnosti jsou jejich majiteli prodávány i z několika dalších důvodů. Typickým příkladem je únava a vyhoření podnikatele, který svou firmu vybudoval od nuly. Nyní již začíná mít tvrdého konkurenčního prostředí dost, takže nabízí svou fungující firmu k prodeji.

Proč firmu prodáváte?

Pokud patříte mezi ty, kteří se do víru podnikání vrhly v divokých 90. letech, pak za sebou máte téměř 30 let neustálé dřiny, strachu a stresu. Taková zátěž se logicky podepisuje na vašem zdraví, takže pokud nemáte další motivaci k podnikání nebo nemáte vhodného nástupce do managementu firmy, pak nastává čas na prodej firmy. Nemusíte se vůbec za nic stydět a litovat, protože prostřednictvím specializované společnosti zabezpečující prodej firem budete mít detailní přehled o tom, kdo vaši firmu koupí.

Kolik za svou firmu utržíte?

Každý z vás bude mít představu o prodejní ceně trochu jinou. Vždy však záleží na oboru výdělečné činnosti, velikosti firmy a také jejím tržním podílu. Prakticky všechny firmy na prodej však chtějí jejich majitelé prodat za maximální možnou cenu, což je logické. Jako strůjci úspěchu si totiž chcete užít vydělané peníze. Bohužel trh funguje na odlišném principu, a proto se vám může stát, že vámi nastavenou prodejní cenu nebude ochoten akceptovat žádný kupující.

Jak firmu opravdu ocenit?

Stanovení ceny je dalším důvodem, proč spolupracovat s renomovanou poradenskou firmou. Díky mnohaletým zkušenostem odborníci vyvinuli objektivní mechanismy oceňování, takže bude vaše firma na prodej opatřena cenovkou s reálnou hodnotou byznysu. Specialisté vychází při tvorbě prodejní ceny z veřejně dostupných informací, ovšem může se stát, že vás požádají ještě o doplňující údaje. Díky tomu existuje vysoká pravděpodobnost, že se firma za stanovenou cenu opravdu prodá.

Aktivní firmy na prodej nejsou na trhu nic neobvyklého. Nemáte-li sílu do dalšího podnikání, přenechte raději svůj byznys za určitých podmínek někomu jinému.  

Nejnovější články

- Reklama -pr článek

Další články autora

Stay on op - Ge the daily news in your inbox