Pondělí, 29 května, 2023
- Komerční sdělení -magazín

EU a USA dále „rozmrazují“ napětí v obchodě

Evropská unie (EU) a Spojené státy v pátek signalizovaly další „rozmrazení“ obchodního napětí. Dohodli se totiž na obnovení obchodu s mušlemi a ústřicemi po více než desetileté přestávce.

Španělsko a Nizozemsko budou moci vyvážet mušle do Spojených států, zatímco americké státy Massachusetts a Washington budou moci zase exportovat své měkkýši do EU od konce února. Obchod s nimi byl v roce 2011 pozastaven pro rozdílné normy na obou stranách Atlantiku, informuje TASR na základě zprávy AFP.

„Ukazuje to, že naše úsilí o vytvoření pozitivní a perspektivní obchodní agendy se Spojenými státy se vyplácí,“ prohlásil v této souvislosti komisař EU pro obchod Valdis Dombrovskis.

Dodal, že dohoda o měkkýších následuje po zmírnění obchodních sporů týkajících se výrobců letadel Airbus a Boeing a cel na dovoz evropské oceli a hliníku do USA.

Americká obchodní zástupkyně Katherine Taiová označila také dohodu za „pozitivní krok v obchodních vztazích mezi Spojenými státy a EU“, které se podle ní vláda USA snaží posílit.

3d illustration.

Po letech jednání se Evropská komise a americký Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) dohodly, že budou považovat systémy bezpečnosti potravin ve dvou státech EU a dvou státech USA za rovnocenné. Je to vůbec poprvé, co FDA poskytl statut rovnocennost pro výrobky z EU, které vstupují na trh v USA.

Podle americké vlády vyvezly Spojené státy loni do EU mořské plody v hodnotě 900 milionů dolarů (785,07 milionu eur).

Nejnovější články

- Reklama -pr článek

Další články autora

Stay on op - Ge the daily news in your inbox