Úterý, 16 dubna, 2024
- Komerční sdělení -magazín

Analytici o vývoji tržeb v obchodě: Jedinou složkou spotřeby, která i v prosinci rostla, byl prodej aut

Jedinou složkou spotřeby, která iv prosinci 2021 rostla, byl prodej a údržba aut. Tržby zde v porovnání s listopadem vzrostly o 1,1 % a meziročně byly vyšší až o 16,8 %. Uvedl to Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank, v komentáři k prosincovému vývoji tržeb v obchodě, které zveřejnil Statistický úřad (SÚ) SR. Zpřísnění pandemických opatření se více než v maloobchodě v prosinci podle něj projevilo v některých službách.
„V následujících měsících očekáváme poměrně silné dynamiky meziročního růstu tržeb, kdy vlna pandemie omikron snižuje ekonomickou aktivitu a spotřebu domácností výrazně mírněji, než loňská alfa vlna pandemie. Navzdory silnému technickému meziročnímu růstu tržeb v úvodu roku se však jejich úroveň nebude zásadnější vymykat pandemie a tržby by se měly stále pohybovat jen přibližně na úrovních z úvodu roku 2019, respektive 2020,“ míní analytik.

Pandemie by podle něj už neměla zásadněji omezovat spotřebu ani v následujících měsících. Odložená spotřeba by naopak mohla dále podporovat její popandemické oživení. Naopak, tlumit spotřebu by mohla vysoká inflace.

„Záporná reálná úroková míra by sice podle teorie měla vést domácnosti k rozpouštění úspor do spotřeby, část domácností se však nechová zcela racionálně az obav akumuluje ‚bezpečnostní‘ úspory i v době, kdy je znehodnocuje inflace. Navíc nemalá část domácností, zejména nízkopříjmových, nemá žádné nebo jen zanedbatelné úspory a vyšší ceny se tak přímo promítnou i do jejich reálné spotřeby,“ dodal Koršňák.

„Očekáváme, že v následujících měsících mohou tržby obchodníků mírně růst, jelikož varianta omikron nevyvolávala potřebu zavádění přísných protipandemických opatření, která by zahrnovala i zavírání obchodů. Přesto ale je 1. kvartál letošního roku poznamenán pandemií, což může vést k nižší spotřebě domácností. Očekáváme, že spotřeba domácností by mohla začít významněji růst ve 2. kvartálu roku, kdy budeme mít aktuální vlnu pandemie za sebou,“ upřesnila Jana Glasová, analytička 365. bank.

Spotřeba navíc bude podle Glasové ovlivňována i nedostatkem některých výrobků v obchodech, a to buď z důvodu materiálové krize, nebo pro pandemii. V obou případech dochází k výpadkům ve výrobě, a to v důsledku chybějících součástek nebo zaměstnanců.

„V roce 2022 očekáváme pokračující růst maloobchodních tržeb. Avšak doufaje, respektive za předpokladu, že pandemie a s ní související opatření již nezabouchnou obchodníkům dveře na jejich prodejnách,“ doplnila Eva Sadovská, analytička WOOD & Company.

Russian ruble banknotes and calculator. Close up.

Matej Horňák, analytik České spořitelny, předpokládá, že po ustoupení současné vlny pandemie budeme pozorovat vysoké nárůsty tržeb v některých kategoriích služeb i v důsledku nízké srovnávací báze, například ubytovací a stravovací služby.

Podle údajů ŠÚ SR se tržby maloobchodu v prosinci 2021 ve srovnání s listopadem 2021 snížily o 3 %. Ve srovnání s prosincem 2020, tržby loni v prosinci vzrostly o 1,1 %. V průměru za celý rok 2021 si maloobchod meziročně polepšil o 1,4 %, přičemž jeho tržby přesáhly úroveň předpandemického roku 2019 o 0,3 %.

Nejnovější články

- Reklama -pr článek

Další články autora

Stay on op - Ge the daily news in your inbox