Pondělí, 29 května, 2023
- Komerční sdělení -magazín

Ceny ropy v pátek strmě vzrostly

Ceny ropy v pátek vylétly na více než sedmiletá maxima kvůli obavám, že zimní bouře ve Spojených státech způsobí vážné přerušení dodávek.

Středem a severovýchodními oblastmi Spojených států se přehnala masivní zimní bouře, která v pátek zanechala statisíce domácností a firem bez elektřiny.

Minulý rok přitom zimní bouře v Texasu vážně zasáhly energetický sektor, vrty totiž zamrzly a došlo k poškození elektráren a přenosových soustav. Zároveň extrémně chladné podmínky pravděpodobně povedou k prudkému nárůstu poptávky.

Poptávka po motorové naftě, topném oleji a jiných produktech je již celé měsíce vyšší než před pandemií nového koronaviru, zatímco produkce má problém udržet s ním krok. Zároveň zásoby ropy v USA minulý týden klesly o 1 milion barelů, zatímco analytici očekávali, že se zvýší.

Close up aerial photograph of a fixed drilling platform oil rig.

Barel (159 litrů) americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v březnu se v pátek v 18:59 SEČ prodával po 92,38 USD (80,58 eura). To bylo o 2,11 USD nebo 2,34% více než v předchozí den na konci obchodování.

Cena dubnového kontraktu na severomořskou ropnou směs Brent se zvýšila o 2,06 USD nebo 2,26 % na 93,17 USD za barel.

Nejnovější články

- Reklama -pr článek

Další články autora

Stay on op - Ge the daily news in your inbox