Pondělí, 29 května, 2023
- Komerční sdělení -magazín

Eurokomisařka Simsonová jednala v pátek v Ázerbájdžánu o plynu

Komisařka Evropské unie (EU) pro energetiku Kadri Simsonová navštívila v pátek Ázerbájdžán ve snaze diverzifikovat energetické zdroje bloku a snížit závislost na ruském plynu, protože napětí s Moskvou pro Ukrajinu stoupá.

Komisařka se setkala s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem, aby prodiskutovali zvýšení dodávek z energeticky bohaté kavkazské země. Informaci zveřejnila TASR na základě zprávy AFP.

Součástí delegace byli i představitelé evropských zemí, jakož i Spojeného království a USA. Simsonová a Alijev diskutovali o tvz. jižním koridoru pro dodávky plynu, trase, kterou se transportuje plyn z oblasti Kaspického moře do Evropy, a která je v provozu od roku 2020.

Západ má obavy, že Moskva chystá útok na Ukrajinu a že by mohla pozastavit dodávky plynu do Evropy. Někteří politici v EU obviňují Rusko, že je strůjcem energetické krize s cílem vyvinout tlak na západní země.

„Chceme, aby objem plynu vyváženého z Ázerbájdžánu do Evropy dosáhl 10 miliard metrů krychlových (m3),“ řekla Simsonová na tiskové konferenci po jednání. Dodala, že tento projekt je důležitý vzhledem k nedostatku a rostoucím cenám komodity.

Představitelka EU uvedla také, že Brusel má s Ázerbájdžánem „silné bilaterální“ vztahy a označila ho za „spolehlivého partnera v oblasti dodávek energie“.

Alijev zase řekl, že jeho země loni vyvezla 19 miliard m3 plynu, z toho 8,5 miliardy do Turecka a 7 miliard do Itálie. A další dodávky směřovaly do Gruzie, Řecka a Bulharska.

Ázerbájdžánský lídr dříve uvítal novou kapitolu spolupráce mezi EU a jeho zemí.

„Spolupráce mezi EU a Ázerbájdžánem v (energetické) sféře vstoupila do nové fáze,“ uvedl Alijev v prohlášení.

Po předchozím setkání s ázerbájdžánským ministrem energetiky Parvizem Shahbazovem Simsonová na sociální síti Twitter napsala: „Dohodli jsme se na zintenzivnění našeho partnerství v sektoru plynu, ale také v oblasti obnovitelných zdrojů.“

A gas cylinder or tank is a pressure vessel for storage and containment of gases at above atmospheric pressure.

Jižní trasa zahrnuje plynovody vedoucí z Ázerbájdžánu přes Gruzie, Turecko a Řecko a Jaderské moře do Itálie.

Baku začalo loni posílat plyn do Evropy ze svého masivního ložiska Shah Deniz v Kaspickém moři.

Nejvíce plynu, přes 40 % dováží EU z Ruska. Západní země se v současnosti snaží najít alternativní dodávky, zejména zkapalněného zemního plynu (LNG).

Alijeva, který je u moci od roku 2003, obviňují skupiny na ochranu lidských práv a západní země z toho, že vedl represe vůči svým oponentům, médiím a svobodě projevu.

Nejnovější články

- Reklama -pr článek

Další články autora

Stay on op - Ge the daily news in your inbox