Cenový šok je důsledkem rychlého růstu spojeného s pandemií, kdy velmi rychle narostla spotřeba, ale výroba nestihla rovněž reagovat.
Zelená dohoda nezpůsobila aktuální nárůst cen. Cenový šok je důsledkem rychlého růstu spojeného s pandemií, kdy velmi rychle narostla spotřeba, ale výroba nestihla rovněž reagovat. Může to souviset is geopolitickými otázkami. Po pátečním setkání se slovenským premiérem Eduardem Hegerem (OLANO) v Bratislavě to uvedl výkonný místopředseda Evropské komise (EK) zodpovědný za Evropskou zelenou dohodu Frans Timmermans.
„Není pravda, že zelená dohoda způsobila takový nárůst cen,“ tvrdí Timmermans. Připustil, že se na tom mohla podílet nějakou částkou, ale jde podle něj o velmi malou část ze všech důvodů, které vedly k nárůstu cen.
Heger podotkl, že když se tvořila zelená dohoda, nikdo nepředpokládal, že přijde onemocnění COVID-19. Konstatoval, že po pandemické krizi se očekávalo, že bude následovat ta ekonomická. Jedná se tedy podle něj o přirozený efekt, který nastává po krizi. „Je to šok, který potřebujeme zvládnout, ale bude krátkodobý. Na ty dlouhodobé cíle to podle mě nebude mít nějaký vliv,“ míní premiér.
Evropská zelená dohoda přináší soubor politik a opatření pro oblast změny klimatu, energetiky, oběhového hospodářství, zachování a obnovy ekosystémů a biologické rozmanitosti, potravinové soběstačnosti nebo inteligentní mobility, které zasáhnou téměř každý sektor.