Pátek, 19 dubna, 2024
- Komerční sdělení -magazín

Ve Slovalci odstavili přes 90 pecí, výrobu už omezili na 60 procent

V hlinikárně Slovalco v Žiaru nad Hronom je od pátku v provozu už jen 135 z celkového počtu 226 pecí. Společnost tak pro vysoké náklady na elektrickou energii dokončila redukci produkce hliníku na 60 procent výrobní kapacity, kterou avizovala na přelomu let. Pro TASR to potvrdil generální ředitel Slovalce Milan Veselý.

„Museli jsme přistoupit k odstavení výroby primárních slévárenských slitin pro automobilový průmysl. Objednávky pro zákazníky zajišťuje mateřská společnost Hydro z ostatních zdrojů v jiných zemích,“ přiblížil Veselý.

Společnost navzdory redukci produkce, která představuje roční pokles výroby hliníku o 35.000 tun, nepropustila žádného zaměstnance. Ve Slovalci nadále zůstává zachována výroba hliníkových čepů, které se využívají ve stavebnictví. Pracovní síly si chce společnost udržet pro případ, že se situace s cenami energií stabilizuje, nebo se podporu energeticky náročných podniků rozhodne legislativně řešit vláda.

„Stále věříme, že kompetentní představitelé státu začnou jednat a za slovy budou následovat činy. Týká se to sladění podmínek podnikání v energeticky náročném průmyslu s podmínkami, které mají naši konkurenti v ostatních zemích Evropy,“ dodal Veselý.

Slovalco je jediným výrobcem hliníku na Slovensku, v současnosti se zaměřuje na recyklaci hliníku s mnohonásobně nižším ekologickým dosahem, než má primární výroba z oxidu hlinitého. Hlinikárna zaměstnává téměř 450 lidí. Její většinovým vlastníkem je světový hliníkový gigant Norsk Hydro, menšinová společnost Penta Investments.

Nejnovější články

- Reklama -pr článek

Další články autora

Stay on op - Ge the daily news in your inbox