Evropská unie (EU) se zřejmě nedohodne na nových fiskálních pravidlech dříve než někdy na konci roku 2023. Diskuse o reformě takzvaného Paktu stability a růstu budou trvat celý letos a zřejmě i většinu příštího roku. To znamená, že EU ještě příští rok nebude mít rámec, podle kterého by se měla řídit při opatrném snižování výdajů.
Platnost Paktu stability a růstu byla dočasně pozastavena v roce 2020 pro koronakrizi, aby vlády mohly fiskální stimulovat ekonomiky a bojovat proti pandemii. Pravidla by opět měla začít platit od roku 2023. Dříve je však třeba ještě jejich přizpůsobení nové ekonomické realitě, protože pandemie způsobila prudké zvýšení veřejných dluhů. Členské země EU se rovněž dohodly v rámci obnovy po koronakrizu na rozsáhlých investicích do přechodu na zelenější ekonomiku.
Evropská komise (EK) však předloží návrhy na reformu paktu až v červnu, uvedly bruselské zdroje. To znamená, že po letní pauze budou mít představitelé EU jen několik měsíců na to, aby uzavřeli dohodu týkající se komplikované a politicky citlivé záležitosti.
„Není pravděpodobné, že do konce roku se stihne kompletní revize Paktu stability a růstu,“ uvedl člen výboru Evropského parlamentu pro hospodářské a měnové záležitosti Markus Ferber. „Dokonce i kdyby Komise dodržela aktuální časový rozvrh a měla hotový návrh do poloviny roku, na co bych se nespoléhal, pololetí je příliš krátkou dobou na dokončení takového legislativního procesu.“ Dodal, že dokončení celého procesu bude trvat minimálně 1 rok.
I podle dalších bruselských zdrojů bude revize fiskálních pravidel hotova nejdříve na konci příštího roku. Proto budou velmi důležité pokyny EK pro rok 2023.

Vlády jsou si však vědomy, že i bez nových pravidel budou muset omezit fiskální podporu pro ekonomiky. EK začátkem března vládám sdělí, jaká kritéria mají používat při plánování rozpočtů pro rok 2023, což zřejmě bude signalizovat i podobu budoucí reformy paktu.