Pondělí, 29 května, 2023
- Komerční sdělení -magazín

Rusko se dohodlo s Čínou na novém 30letém kontraktu na dodávky plynu

Rusko se dohodlo s Čínou na novém 30letém kontraktu na dodávky plynu přes nový plynovod. Platby za plyn se budou hradit v eurech. Nová dohoda posiluje energetickou alianci Moskvy s Pekingem v situaci, kdy roste napětí v jejích vztazích se Západem pro Ukrajinu.
Gazprom, který má monopol na vývoz ruského plynu přes plynovody, se dohodl s čínským státním energetickým koncernem CNPC na dodávkách v objemu 10 miliard kubických metrů (m3) ročně, uvedl ruský koncern a pekingský zdroj z odvětví. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

První dodávky přes nový plynovod, který spojí východ Ruska s Čínou, by měly být spuštěny za dva až tři roky, uvedl pekingský zdroj. Dohodu později potvrdil i Gazprom.

Ohlášení nového kontraktu na dodávku plynu do Číny podpořilo ruský rubl, který se posílil přibližně o 1 % na 76,88 RUB/USD. Minulý týden se rubl oslabil na 15měsíční minimum 80,4125 RUB/USD.

Close-up of unrecognizable senior woman doing finances at home.

Rusko již posílá plyn do Číny přes plynovod Power of Siberia (Síla Sibiři), který byl spuštěn v roce 2019, stejně jako prostřednictvím dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG). V roce 2021 dodalo Číně 16,5 miliardy m3 plynu. Síť Power of Siberia není napojena na plynovody, přes které proudí ruský plyn do Evropy. Rusko chce podle plánů, které ohlásilo již dříve, do Číny do roku 2025 dodávat přes plynovody 38 miliard m3 plynu.

Nejnovější články

- Reklama -pr článek

Další články autora

Stay on op - Ge the daily news in your inbox