Home Finance Do akcií investuje jen přibližně desetina

Do akcií investuje jen přibližně desetina

0
handful of Russian rubles with calculator close up

Do akcií investuje jen přibližně jedna desetina Slováků, a také to dílčí. Důvodem je obava ze ztráty peněz, nízká informovanost o tématu, ale také neochota počkat si na výnosy a investovat delší období navzdory tomu, že potenciál zajímavého zhodnocení akciových investic se zvyšuje se schopností spořitele vytrvat. Ukazuje to průzkum pro 365.bank a 365.invest, který zrealizovala agentura Go4insight.

Akciové investice zaznamenávají od začátku roku korekci. Jejich nižší aktuální hodnota může v budoucnu přinést investorům vyšší výnos. Loňské výnosy na akciových trzích rostly o desítky procent. I tento moment působí jako motivující prvek pro nové investory, kteří chtějí začít zhodnocovat své peníze a neukládat je jen na běžné či spořící účty v bankách.

Navzdory nižší výkonnosti by měly akciové fondy letos inflaci předčít svým odhadovaným ročním výkonem 5 – 9 % a dlouhodobým výkonem 8 – 10 % a uchránit tak investované úspory z dlouhodobého hlediska před ztrátou jejich hodnoty. Investiční produkty dnes podle průzkumu využívá 32% respondentů. Minimálně 10 % dotázaných, kteří zatím neinvestují, tak plánuje učinit v nejbližším roce.

Podle analytiků lze očekávat růst inflace iv příštích měsících na úroveň kolem 6 až 7 %. Akciové investice i nadále zůstávají preferovaným aktivem oproti ostatním možnostem na trhu, zejména v kontextu ochrany úspor před inflací a vytváření dlouhodobé finanční rezervy. Zisky, kterých se akciím podařilo dosáhnout v loňském roce, se však s největší pravděpodobností nezopakují. Přesto jsou stále aktivem, které by investor měl zařadit do svého portfolia a investovat do nich s odhodláním pro dlouhodobý investiční horizont.

Aktuálně na trzích rizikových aktiv probíhá podle vedoucího řízení investic v 365.invest Matěje Vargu korekce v důsledku obav, že americká centrální banka FED bude utahovat měnovou politiku rychleji než předpokládala. Je to důsledek také rekordně vysoké inflace v USA. „Ta v prosinci dosahovala meziročního růstu 7%, což je za posledních 40 let nejvyšší tempo růstu. FED však nekončí s podporou ekonomiky, měnová politika zůstává i nadále uvolněná. Proto navzdory výkyvům očekáváme, že riziková aktiva, jako akcie, komodity či kryptomeny, nakonec budou pokračovat v růstu, i když bude oproti roku 2021 nižší,“ vysvětlil Varga. Podle něho je nyní vhodné začít s nákupem akcií.

Piggy Bank,3d Render

Nákupy v případě větší investované částky doporučil Varga rozfázovat během roku do několika částí a nechat úspory pracovat v dlouhodobém horizontu. Druhou osvědčenou strategií, která nenarušuje měsíční rozpočet střadatelů, je pravidelné dlouhodobé investování. „Mnoho střadatelů, ať už v podílových nebo v penzijních fondech, se při dlouhodobém spoření nachází na začátku investičního horizontu a poklesy trhu mohou hrát v jejich prospěch, pokud spoří pravidelně, díky čemuž zmírňují krátkodobé výkyvy. Během poklesu trhu nakupují aktiva levněji a při opětovném stoupání vydělávají,“ dodal Varga.

No Comments

Exit mobile version