Není třeba zapomenout uplatnit si daňový bonus za zaplacené úroky z úvěru na bydlení. Podle právničky Institutu alternativního řešení sporů Slovenské bankovní asociace (SBA) Sylvie Ďatelinkové pro smlouvy o úvěru na bydlení, uzavřené od 1. ledna 2018 se lhůtou splatnosti od pěti do 30 let, platí možnost získání daňového bonusu na zaplacené úroky z úvěru. To platí, jestliže jeho účelem je pořízení, výstavba či dostavba tuzemské nemovitosti určené k bydlení, kterou je byt nebo rodinný dům.
Na refinanční úvěr se daňový bonus na zaplacené úroky nevztahuje. Daňový bonus lze uplatnit ve výši 50 % ze zaplacených úroků, nejvýše z částky 50.000 eur na jednu tuzemskou nemovitost určenou k bydlení. Maximálně však do výše 400 eur za rok, a to během prvních pěti let od poskytnutí úvěru na bydlení. „Podkladem pro uplatnění daňového bonusu je potvrzení o zaplacených úrocích vydané bankou automaticky nebo na požádání. Nárok na daňový bonus si uplatňujete v daňovém přiznání nebo v rámci ročního zúčtování záloh na daň,“ uvedla Ďatelinková.
Pokračovala, že o daňový bonus může člověk požádat v případě, že splňuje určité podmínky. „Věk nejméně 18 let a nejvýše 35 let ke dni podpisu žádosti o úvěr na bydlení. Další podmínkou je splnění limitu výše příjmu. Průměrný měsíční příjem vypočítaný ze zdanitelných příjmů za kalendářní rok předcházející roku, ve kterém byla uzavřena smlouva o úvěru na bydlení, nepřesahuje 1,3 násobek průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství. Pokud v úvěrové smlouvě figuruje více dlužníků, podmínku věku a podmínku limitu výše příjmu musí splňovat všichni,“ konstatovala.

Nárok na daňový bonus na zaplacené úroky vzniká pouze hlavnímu dlužníkovi, pokud tento současně není spoludlužníkem z jiné smlouvy o úvěru na bydlení, na kterou se uplatňuje nárok na daňový bonus na zaplacené úroky. Spoludlužníkovi nárok na daňový bonus na zaplacené úroky nevzniká.