Sedm kroků k zazimování trávníku

Podzimní měsíce jsou pro zelené koberce obdobím, kdy se rozhoduje o tom, do jaké krásy vyrostou v příštím roce.

Zatímco trávníky zakryje sněhová pokrývka, potřebují se zregenerovat natolik, aby na jaře vyběhli zpod země v plné síle. Čím více pozornosti jim v nejbližších týdnech věnujete, tím méně vrásek na čele vás čeká v nadcházející sezóně.

Pěstování trávníku je během na dlouhé tratě. Trvá několik let, než se porost zahustí natolik, aby se stíhal regenerovat při každé zátěži a aklimatizoval se na podmínky, ve kterých ho pěstujete. Obzvláště v případě, pokud jste při jeho zakládání sáhli po osivu zahraničních šiřitele.

1.Preč s plevely
Zatímco jednoleté plevele přezimují v trávníku ve formě semínek, které vyklíčí s prvními jarními paprsky, vytrvalé sbírají v podzimních měsících zásoby živin do kořenů, které jsou pod zemí chráněny před mrazem. Zbavte trávník plevelů, které v posledních měsících zesílily natolik, že budou mít dost energie na to, aby přežili do jara. Jelikož účinnost herbicidů je v podzimním období slabší než v době intenzivního růstu, upřednostněte mechanické nástroje. Skvělou alternativou k vypichovaciemu noži je výběrčí plevelů s dlouhou rukojetí, který při zapíchnutí do země trojicí ramen uchopí kořen v jeho plné délce. Do kompostu je dávejte pouze tehdy, pokud máte dostatek materiálu na to, aby proběhlo horké kompostování.

2.Dovoľte mu dýchat
V průběhu roku se v nejspodnějších vrstvách trávníku nahromadila plsť z odumřelých stébel a listů trávy, která zpomaluje pronikání vzduchu do půdy. Může za to mulčování při sečení a odumírání starých částí travnatých trsů. Zatímco v létě byly při každé závlaze zdrojem živin, které pronikaly do půdy, nyní nastal vhodný čas k jejich odstranění. K tomu lze použít vertikutační hrábě nebo elektrický vertikutátor, které prořežou plstnatý koberec a vytáhnou ho na povrch či do sběrného koše. To obnoví kontakt půdy se vzduchem. Každé tři roky byste měli drn propíchat kopacího nebo speciálními vidlemi a otvory v zemi zasypat pískem.

3.Zásobte kořeny živinami
Hnojiva s vysokým podílem draslíku a fosforu utlumí růst nadzemní části a posílí travnaté trsy při vyzrávání kořenů o odnožování. V období pomalého růstu se trávník zahušťuje a zpevňuje, aby přežil zimní mrazivé období. Správné zásobení živinami zvýší jeho odolnost vůči houbám a plísním, které jsou jeho zimním nepřítelem. Odložte stranou dusíkatá hnojiva a kompost, po kterých sáhnete až na jaře. Hnojiva je ideálně dávkovat pomocí mechanického rozmetače a to těsně před deštěm, který lze nahradit bohatou zálivkou zahradní sprchovou hlavicí.

4.Zbavte povrch nerovností
Jámy, které se po každém dešti mění na kaluže, a kopečky, které jsou při sečení téměř vždy oskalpované až po zem, můžete opravit, aniž byste museli zakládat na těchto místech trávník od nuly. Ostrým nožem prořízněte drn dvěma řezy ve tvaru X, vyvráťte travnatou vrstvu kořeny vzhůru a odhalte zeminu, kterou přikrýval. Při kopcích nadbytečnou zeminu odstraňte, v jámách ji zasypte pískem smíchaným se zeminou v poměru 1: 1. Pokud drnem upravený povrch opět přiklopíte a zalijete, váš zásah bude neviditelný.

5.Regenerujte holá místa
Holé lysiny, které vznikly pod nádobami osazenými květy, zahradními doplňky či na místech, kde se hrávají děti, regenerujte nyní, aby byli na jaře defekty méně viditelné. Holou zem prokypřete do hloubky několika centimetrů, odlehčete pískem a provlhčete. Do výsevního substrátu přimíchejte osivo travin, v dvoucentimetrové vrstvě ním zasypte postižené místo a ušliapte. Podzimní srážky se postarají o to, aby se holé místo zazelenalo a na jaře začnete opět se souvislou zelenou plochou.

6.Zahustite řídké plochy
Trávník, který zůstal řídký po dlouhotrvajících suchu nebo příliš nízkém sekání, můžete na podzim zahustit opětovným dosetí trávníkové směsi. Udělejte tak těsně po vertikutaci, když je povrch půdy narušen natolik, aby mohl poskytnout osivu ideální útočiště. Po každém výsevu je důležité zajistit několik dní dostatečný přísun vody, aby naklíčené osivo nezaschlo a vaše šance nebyla zmařena. Vždy je lepší zahušťovat řídký porost před příchodem zimy jako v jarních měsících. Získaný časový náskok je k nezaplacení. Aby měl trávník stejnou barvu a strukturu jako zbývající místa s plnou hustotou, použijte stejné osivo jako při výsevu.

7.Zvýšte odolnost namáhaných míst
Ne vždy se podaří při zakládání trávníku zvolit správnou směs osiv a také naše požadavky na trávník se v průběhu času mění. Pokud golfová nebo parková tráva nedokáže odolávat náporu hrajících si dětí a trpí v bezprostřední blízkosti záhonů, chodníčků a jiných namáhaných zón, třeba porost posílit silnějšími druhy trav. Dosáhnout to lze stejným způsobem jako při dosévání řídkých ploch. S jediným rozdílem.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Stay on op - Ge the daily news in your inbox