Rozsviťte si dům a zahradu

Není nutné, aby vaše aktivity za domem utichly se západem slunce. S večerním osvětlením získá dvůr a květinová zahrada novou uvolněnou atmosféru, která dokáže odbourat pracovní stres. Je pouze na vás, pro jaké svítidla se rozhodnete.

Malebná hra světla a stínů v okrasné výsadbě, pulsující osvětlení jezírkové fontány, chodníčky které cítí vaši přítomnost a zahradní posezení, které neláká hmyz. Všechny mají cosi společného. Dokáží změnit okolí vašeho domu k nepoznání, aniž byste museli utratit mnoho peněz.

Méně znamená více

Čím více ploch zůstane ve vašem výhledu neosvětlených, tím více zaujmou ty, které ožijí v paprscích světla. Tajemství večerní atmosféry spočívá v citlivém nastavení jasu svítidel, barvy jejich světla a rozmístění tak, aby se z tajemné tmy vynořovaly skvosty, které pohladí duši. Zatímco pracovní stůl v dílně ptá ostré světlo na každém centimetru plochy, okolí domu žádá citlivou rovnováhu.

Tu lze dosáhnout pečlivým plánováním. Nakreslete na papír dvoru a zahrádku, vyznačte jejich malebné dominanty, vodní plochy, zakreslete chodníčky, které ptají bezpečnost kroku a nezapomeňte ani na posezení a přístupové cesty. Při každém bodě zvažte nejvhodnějším způsobem osvětlení a získáte jasnou představu o tom, co potřebujete.

Každá svítí jinak

Světelné zdroje pro osvětlení okolí domu se neliší pouze v intenzitě osvětlení, ale i ve vlastnostech světla, které se z nich šíří do okolí. Zatímco svět žárovek se točí pouze kolem wattů, lumenů a Kelvinů, samotné svítidla jsou mnohem komplikovanější.

Reflektory jsou zdrojem světelného kužele, který s ostrým nebo jemným světlem nasvítí dominanty zahrady z takového úhlu. Dokáže tak odhalit jejich tajemné tvary, které přes den nevnímáme. Výhodou je, že může být namontován mimo zorné pole tak, aby v prostoru vizuálně nepřekážel. Lze jím vytvářet siluety, světelné pole a rozihrať fádní plochy stíny.

Nepřímé svítidla jsou zdrojem rozptýleného světla, které vychází zpoza bariéry. Ta celou plochou zahaluje svítidlo. Využívají se při osvětlení oddychových zón, kde by jasné světlo stínítka působilo rušivě. Mohou být namontovány pod římsami, za ozdobnými lištami či obklady v různých výškách tak, aby vytvářely zóny měkkého, rozptýleného světla.

Dekorativní svítidla poutají pozornost nejen vlastním provedením a konstrukcí. ale také způsobem, kterým šíří světlo do bezprostředního okolí. V závislosti na tvaru a průsvitnosti stínítka mohou být zdrojem jak ostrého, tak jemného, ​​tlumeného světla, které se šíří v okolí světelného zdroje jednotně, nebo směrově.

Takové svítidla dokáží nasvítit chodníčky, zahradní posezení či dekorativní zóny, aniž slunili přímo do očí.

Zdrojem světla však nejsou pouze svítidla. Poslední roky patří objektem funkčního umění, které do hry světla a stínů přinášejí záři vlastního těla. Jde o velké nádoby pro výsadbu květin a dekorativní objekty vyrobené z matného plastu, který se při rozsvícení rozzáří. V osvětleném prostoru tak vznikají ostrůvky jasného světla, které neoslňuje.

Žárovka, zářivka nebo LED dioda?

Provoz zahradního osvětlení nemusí být nákladná ani tehdy, pokud jste při plánování použili více než desítku svítidel. Už dávno neplatí pravidlo, že jediným světelným zdrojem je žárovka, která vyrobí více tepla než světla.

Eko-halogeny jsou o třetinu úspornější než žárovky a mají kvalitní, teplé světlo s možností stmívání. Vhodné jsou do všech teplotních podmínek a četné světelné cykly neomezí jejich životnost.

Při koupi úsporných zářivek se ujistěte, že jsou vyrobeny pro použití v exteriéru a budou fungovat i při nízkých teplotách v přechodném a zimním období. Stmívat lze pouze ty modely, u kterých to výrobce udává symbolem na obalu a vybrat si můžete také z různých barev světla. Teplé barevné tóny odhalí krásu dřeva a přírodního kamene. Studené modré světlo rozzáří trávník a ozdobné porosty.

LED svítidla patří mezi nejúspornější a některé kromě stmívání umožňují měnit dálkovým ovladačem i intenzitu a barvu světla. Vhodné jsou pro doplňkové, náladové osvětlení a všude tam, kde je zdrojem energie pro jejich provoz akumulátor se solárním článkem.

Vědí víc, než jen svítit

Doby, kdy byl vypínač jediným krotitelem svítidel jsou již dávno za námi. Díky množství senzorů je možné osvětlení v okolí domu nastavit tak, aby fungovalo samočinně.

Soumrakový senzor zajistí automatické rozsvícení svítidel po západu slunce a automatické vypnutí s jeho východem. Výhodný je pro řízení dekorativního osvětlení ve spolupráci se svítidly s extrémně nízkou spotřebou energie. Je zabudovanou součástí většiny solárních lamp.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Stay on op - Ge the daily news in your inbox