Čtvrtek, 28 března, 2024
- Komerční sdělení -magazín

Přeprava plynu přes Slovensko je nízká, Rusko obchází Ukrajinu

Přeprava ruského plynu z Ukrajiny přes Slovensko se od začátku roku výrazně snížila. Na vstupu ve Velkých Kapušanech klesla přeprava z prosincových 70-90 milionů metrů krychlových (m3) denně na průměrně 34 milionů m3 v lednu. První únorový den přinesl zvýšení průtoku na 80 milionů m3, ale v dalších dnech dodávky opět poklesly na nižší úrovně. Energetický analytik Karel Hirman za tím vidí snahu Ruska obejít s dodávkami plynu do Evropy Ukrajinu.

„Vidíme, že omezení dodávek přes UA-SK tranzitní cestu směrem na rakouský Baumgarten nahrazuje dodávkami přes plynovod Nord Stream 1 a dále tranzitem přes Německo, Česko na Slovensko a zmíněný Baumgarten. Vidět, že se tak snaží doslova za každou cenu objet Ukrajinu,“ uvedl pro TASR Hirman. V některých lednových dnech byl dokonce tranzit z Česka do Rakouska přes Slovensko vyšší než přítok plynu z Ukrajiny.

Dodávky ruského plynu do Evropy jsou ale nízké i na dalších trasách plynovodů. Ke zvýšení dodávek došlo jen na několik hodin v úvodu měsíce, ale vzápětí zase poklesly. „Přesněji, plynovod Jamal-Evropa, který jede z Ruska do Německa přes Bělorusko a Polsko, zůstává stále prakticky prázdný. Taková situace nastala už před Vánocemi a od té doby se používá téměř výlučně jen v omezeném reverzním režimu na dodávky z Německa do Polska,“ připomněl Hirman.

Petrochemical Plant With Blue Pipe Line Valves On Soil And Pumpjacks

Obavy z nedostatku zemního plynu vyhnaly jeho cenu na evropských trzích před Vánocemi až na 180 eur za megawatthodinu (MWh). Po informacích o zvýšení dodávek zkapalněného plynu (LNG) do Evropy se jeho cena na nizozemském spotu TTF, který je indikativní pro všechny trhy v EU, prudce snížila o přibližně polovinu na přibližně 90 eur. Od té doby se pohybuje zhruba v rozmezí 80 – 90 eur/MWh. Forwardové dodávky zemního plynu na pražské burze s dodávkou příští rok se v současnosti obchodují v ceně do 55 eur za MWh.

Ke zklidnění situace a stabilizaci cen plynu, byť na vysokých úrovních, přispívá podle analytika portálu energieprevas.sk Jozefa Badidu i počasí v Evropě. „V evropských zásobnících máme podprůměrné množství plynu, a tak jedinou naší výhodou je aktuálně přetrvávající mírné počasí,“ konstatoval. Nahradit výpadky v dodávkách ruského potrubního plynu a snížit nutnost čerpání zásob ze zásobníků dokážou částečně i dodávky zejména amerického LNG tankery.

Nejnovější články

- Reklama -pr článek

Další články autora

Stay on op - Ge the daily news in your inbox