Pět kroků k obnově a opravě střechy

Dokud se střecha nadobro ztratí pod sněhovou pokrývkou, měli byste věnovat čas její údržbě. Nezáleží na tom, zda chrání váš příbytek před vrtochy počasí několik desetiletí, nebo jen krátce. Pokud odhalíte drobné nedostatky včas, náklady na její renovaci nesrov

1.Vyčistite ji
Hrubý porost lišejníků na severní straně střechy je sice znakem čistého ovzduší, krytina se však proto nemusí vyrovnávat s intenzivnější zátěží. Živé porosty zadržují vlhkost a v zimním období zpomalují klouzání sněhu ze střechy. Střešní konstrukce se tak musí vyrovnat s intenzivnějším namáháním a životnost krytiny se zkracuje.

S mechy, řasami a lišejníky zatočíte pomocí fungicidních přípravků s obsahem mědi. Pokud po aplikaci odumřou, postupně se začnou ze střechy odlupovat. Tento proces můžete při obnově urychlit tlakovou vodou nebo mechanicky drátěným kartáčem. Obzvláště na strukturovaných krytinách s cementovou bází. Aby se lišejníkové povlaky v budoucnu tvořily pomaleji, pomůže, pokud pod hřebenem střechy natáhnete tenký měděný drát, který se bude v kyselých deštích pomalu rozpouštět.

2.Nájdite ty, co dosloužily
Prohlídka neobydleného půjdou rychle odhalí místa, které přes střešní plášť propouštějí srážkovou vodu. Napravte uvolněné tašky, vyměňte ty, co odmítají viset na střešních latích, prohlédněte a překontrolujte i hřebenáče na štítu a nárožích. Pokud je bude třeba znovu přichytit maltou, podzimní počasí vám vyjde vstříc. Stejnou pozornost věnujte střechám pokrytým cementovláknitých šablonami, u kterých selhává způsob jejich uchycení.

U střech s obytným podkrovím je kontrola komplikovanější, protože zatékání lze odhalit až poté, co srážková voda přes pojistnou fólii začne pronikat do tepelné izolace a obložení z interiérové ​​strany. Pomůckou mohou být skvrny od vody na podhledech či lícových deskách krovu.

3.Zatmeľte netěsnosti
Pokud konstrukce krovu pod zátěží pracuje, stává se, že vzniknou drobné netěsnosti na místech, kde preciznost pokládky krytiny či klempířské práce selhaly. Nejjednodušším receptem na opravu je střešní živičné tmely, který zůstává trvale pružný bez ohledu na povětrnostní podmínky. Pokud odhalíte chyby v oplechování komína či jiných detailech, tmel bude nápomocný.

Vyhněte se používání univerzálních silikonů a sáhněte po tmelech a opravných pásech, které jsou určeny pro namáhané střešní krytiny. Lepší je správně přichycena záplata jako neupravená chyba.

4.Obnovte její zašlou slávu
Cementovláknité krytiny a plechové střechy vystavené vlhkosti a prudkým změnám teplot postupně podléhají zkáze. Cementový povrch se drolí, ocelové plechy s opotřebovaným pozinkováním hrzdavejú. Aby opět dokázali vzdorovat nečasu a obnovila se jejich zašlá sláva, renovovat je můžete vhodným nátěrem.

Při plechových krytin je důležité zbavit jejich uvolněných vrstev barvy, rzi a mastnoty. Vibrační bruska je ideálním a bezpečným pomocníkem na tuto práci. S vhodnou zrnitostí brusného plátna (40-60) odstraní loupající se vrstvičku staré barvy a tloušťku rzi zredukuje na minimum. Mechanická očista je tou nejdůležitější. Následně neutralizovat zbytky koroze odrezovačem a odmastěte střechu saponátem a zahradní hadicí. Jelikož barva se musí vyrovnat s neustálým natahováním a smršťováním plechů při změně teplot a ultrafialovým zářením, volte takovou, která je určena přímo na střechy. Nátěrové hmoty typu 2v1 vám ušetří při malování čas a poradí si is odhalenými ploškami Nezoxidovaný zinku. Pokud nevíte určit druh barvy, kterou byla střecha natřena v minulosti, volte nátěrovou hmotu staré technologie s lehkým benzínovým ředidlem, která starý nátěr nerozruší.

Cementovláknité krytiny třeba před nátěrem mechanicky očistit od nánosů prachu a lišejníků a důkladně opláchnout vodou se saponátem pro odmaštění. Speciální nátěrové hmoty ucpou póry v povrchu a vytvoří ochrannou bariéru proti vlhkosti. Výhodou podzimního období je, že horké slunce nespálí barvu dříve, než stihne vyzrát. Překvapit vás však může déšť.

5.Namiesto barvy hydroizolace
Alternativou k barvám jsou hydroizolační nátěry, které jsou určeny pro nejrůznější povrchy střešních krytin. Aplikovat je lze na asfaltové lepenky, tašku či dokonce plech. Na jejich povrchu vytvoří milimetr hrubou membránu, která chrání opotřebovanou krytinu před srážkovou vodou. Většina hydroizolačních hmot je postavena na bázi silikonů, které mají dlouhou životnost. Překryjí drobné trhlinky, ukryjí netěsnosti, práci s tmelem však nenahradí. Při aplikaci se nejčastěji používají válečky nebo tlakové stříkání.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Stay on op - Ge the daily news in your inbox