Osm kroků k hojnosti ovoce

Podzim je tím nejlepším obdobím na výsadbu ovocných stromků. Výpěstky pevně zakoření a využijí zimní vláhu na to, aby na jaře vypučali v plné síle. Na odměnu netřeba čekat dlouho.

Ovocné stromy a keře jsou malým zázrakem přírody. Čím jsou starší, tím větší je z nich užitek. I s minimální péčí přinesou ročně stovky kilogramů sladké úrody, kterou lze v domácnosti zpracovat na různé dobroty. Čerstvé ovoce, kompoty, džemy, mošty a sirupy miluje každý. Dopřejte si štědrost ovoce ze stromů na vašem pozemku.

1.Zmapujte své možnosti
Žádný pozemek není tak malý, že byste si na něm nemohly vypěstovat své vlastní ovoce. Vysokokmeny náročné na prostor už léta nejsou typickým pěstitelským tvarem ovocné výsadby. Polokmeny, zakrslé druhy či štíhlé vřetena dokáží přizpůsobit velikost a objem dřeviny tak, aby nabídla bohatou úrodu i při malých nárocích na prostor.

Při jabloni ve tvaru štíhlého vřetene lze udržet korunu v šířce do 150 centimetrů, při zakrslé druhy se vtěsnat do dvou metrů. Z ovocných dřevin můžete na drátěném vedení vytvarovat ovocné stěny, a to i přímo na fasádě domu. Keříčkové rybíz a angrešt jsou ještě nenáročnější. Několikaletý udržovaný keř se nerozšířil na širší plochu než 100 centimetrů.

Zmapujte pozemek v okolí svého domu a vyhledejte místa, která už léta zejí prázdnotou. Nahlédněte do předzahrádky, na okraje přístupové cesty a místo, kde už léta stojí nevyužitá zahradní houpačka. Odstraňte z dvora nepořádek, který se lety nahromadil v koutě, a nepřehlédněte ani zahradní posezení. Každý kousek vám může v příštích letech přinést bohatou úrodu.

2.Vyberajte pro užitek
Koupě výpěstků ovocných dřevin je díky internetu jednodušší než kdykoli v minulosti. Existují desítky prodejců, kteří vám na dobírku zašlou stromky a keře v bezchybné kondici, připravené k okamžité výsadbu. Nenechte se nalákat na exotiku mrazuvzdorných banánů fíkovníků či jahodových stromků. Sáhněte po klasice, která má v našich končinách dlouholetou tradici.

Začněte jabloní s dobrou skladovatelností plodů, přidejte keříčková angrešt a rybíz, doplňte to intenzivně rodící švestkou a dopřejte si neodolatelnou chuť hrušek. Získáte tak rovnoměrně rozloženou úrodu v průběhu roku, které se dočkáte i přesto, že vám zatím chybí jakékoli zkušenosti s řezem a ošetřováním ovocných dřevin. Ceny výpěstků jsou nízké a dlouhodobá návratnost vás potěší.

Promluvte si s prodejcem a zvolte odrůdy, které jsou rezistentní proti chorobám a mají předpoklady pro dobré uspět v klimatických podmínkách, v nichž žijete. Nechte si poradit.

3.Pripravte si jámy
Není chyba, pokud se na výsadbu připravíte předem. Kopat jámy můžete is předstihem. Půda se okysličí a vy budete mít dostatek času na to, abyste ji zásobili živinami z vyzrálého kompostu. Výkop by měl být pro výpěstky stromků přibližně 60 centimetrů hluboký a 80 centimetrů široký. Pro keře počítejte se 40- centimetrovou hloubkou a 60-centimetrovou šířkou.

Při výkopu oddělte ornici od vytěžené zeminy a posuďte jejich vlastnosti. Pokud je zemina jílovitá a kamenitá, neuděláte chybu, pokud ji nahradíte kvalitnější. Rychlý start po výsadbě bude kompenzovat pozdější útlum, když začnou kořeny prorůstat do méně kvalitní půdy. V suchém počasí nezapomeňte dodávat výkopu vláhu, aby poskytla půda v zimním období dostatečnou zásobu vlhkosti na růst kořenů.

4.Bez opory riskujete
Zatímco není stromeček pevně ukotven novými kořeny v zemině, odkázán je při větru, deštích a sněhu na pevnou oporu. Je jí dřevěný kůl pevně zatlučený do dna výkopové jámy. Ideální je dřevěná kulatina zbavená kůry, jejíž délku zkrátíte podle výšky výpěstků přímo při výsadbě.

Kol vždy patří na jižní stranu a od kmene má být vzdálen přibližně 10 centimetrů. Pokud jste nikdy neuvažovali nad tím, kde jižní stranu hledat, vzpomeňte si na to, kde vychází a zapadá slunce. Pokud se postavíte k východu levou a k západu pravou rukou, jih je před vámi.

  1. Před výsadbou výpěstek připravte
    Doručené výpěstky vysaďte co nejrychleji, abyste využili jejich čerstvost. Čím dříve se kořenový systém dostane do vlhké půdy, tím dříve se začne zabydlovat na novém stanovisku. Opatrně vybalte výpěstky z fólie, oddělte je od sebe a prohlédněte jejich kořeny. Odstřihněte ty, co se při přepravě poškodily. Řez musí směřovat kolmo na osu kořene, aby byla řezná rána co nejmenší.

Pokud se pustíte do výsadby až o několik dní nebo jsou kořeny zaschlé, namočte je na stinném místě na 24 hodin do kbelíku se studenou vodou. To je opět probere k životu a připraví pro rychlé probuzení v půdě. Vhodné je vyrobit pro kořeny i bahenní zábal, zvláště v případě, že je půda jílovitá a nedokážete ji před výsadbou rozbít na drobné hrudky. Z hlíny a vody vyrobte řídkou bahenní kaši, do které ponoříte kořeny.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Stay on op - Ge the daily news in your inbox