Home Finance Jaké zdroje příjmů při žádosti o půjčku poskytovatelé akceptují?

Jaké zdroje příjmů při žádosti o půjčku poskytovatelé akceptují?

0


Doklad o pravidelném příjmu je nutné doložit téměř u každé žádosti o půjčku. Co si ale v dnešní době pod pojmem „pravidelný příjem“ můžeme představit? Podívejme se na to.

Co je to pravidelný příjem?

Pravidelný příjem je, jak už název napovídá, příjem, který se pravidelně opakuje. Také se předpokládá, že ho budete mít po celou dobu splácení.

Co se týká intervalu tohoto pravidelného příjmu, obvykle se jedná o jeden měsíc. Může být ale i kratší, například týdenní. A v případě příjmů z podnikání nebo práce na specifický úvazek může být jakýkoliv, klidně i nepravidelný.

Poskytovatele půjčky bude ale zajímat průměrný měsíční příjem. Souvisí to především s tím, že splátky, ať už je vaším úvěrovým produktem hypotéka či rychlá půjčka, bývají měsíční. Pak je tedy potřeba váš příjem zprůměrovat na měsíční bázi.

Jaké typy úvazků jsou relevantní?

Pod pojmem pravidelný příjem si většina lidí vybaví výplatu ze závislé činnosti, zaměstnání. Zdrojů, ze kterých můžete mít pravidelný příjem, je ale mnohem více.

Plat ve veřejné sféře či ze zaměstnání ve firmě, starobní důchod a jiné trvalé dávky jsou těmi nejspolehlivějšími.

Těsně za nimi jsou také příjmy z podnikání. Zde je ale obvykle nutné prokázat, že minimálně rok bylo podnikání úspěšné, a tedy lze očekávat úspěšnost i do budoucna. Respektive je třeba alespoň za jeden kalendářní rok předložit tzv. daňové přiznání.

Nejhůře se prokazují příjmy pocházející z dohody o pracovní činnosti anebo o provedení práce, tzv. DPČ a DPP.

Jaké zdroje příjmů jsou relevantní?

Nejčastějším druhem pravidelného příjmu je výplata ze zaměstnání. I zde ale existuje několik typů, z nichž každý nám ukazuje pravděpodobnost trvání pravidelných příjmů i do budoucna.

Pracovní smlouva na dobu neurčitou je rozhodně tou nejjistější variantou. Díky jistému zaměstnání poroste i vaše bonita neboli úvěruschopnost, a tak budete mít mnohem větší šanci na získání výhodné půjčky.

Co se týče příjmu z podnikání, je nutné, jak jsme již zmínili, doložit daňové přiznání minimálně za celý předchozí kalendářní rok. A tady platí, že čím delší historii vaše podnikání bude mít, tím lépe. Pokud je vaše podnikání v začátcích, mohou některé společnosti požadovat váš podnikatelský plán.

Dalším typem pravidelného příjmu je renta. Jde o pravidelný příjem, který získáváme, aniž bychom něco dělali. Jde o tzv. pasivní příjem. Většinou pochází z kapitálu, cenných papírů, z pojištění, ale může se jednat i o příjem z pronájmu nemovitosti.

No Comments

Exit mobile version