Home Podnikání Flash analýza: Maloobchodníci vydělali loni meziročně o 1,4 % více, předkrizové úrovně...

Flash analýza: Maloobchodníci vydělali loni meziročně o 1,4 % více, předkrizové úrovně překonaly jen o 0,3 %

0
Close-up of unrecognizable woman working with tax return form: she checking papers and using calculator

V průměru za celý loňský rok vydělal obchod o 1,4 % více než rok předtím. Zatáhly ho hlavně online nákupy, na které si lidé během pandemie zvykli. Více jsme ale utráceli například iv různých hobby marketech, což zřejmě souviselo s tím, že jsme více času trávili doma.

Jak se vyvíjejí maloobchodní tržby v meziročním srovnání?
Za celý loňský rok se podařilo vydělat meziročně více než 4 oblastem maloobchodu. Měla to na svědomí pandemie, šetrnější chování našich domácností a samozřejmě protipandemická opatření, na jejichž základě byly obchody velkou část roku zavřené.

Výraznější výdělky oproti roku 2020 zaznamenaly eshopy, kde tržby meziročně vzrostly až o 9,6 %. Pandemie totiž lidi takříkají donutila nakupovat více online. O téměř 5% vyšší tržby dosáhly loni i čerpací stanice, a to kvůli neustále rostoucím cenám benzinu. No a téměř 3% si za loňský rok meziročně přilepšili i obchodníci se zbožím pro kulturu a rekreaci a obchody se zbožím pro domácnost. Právě do této kategorie patří také různé hobby markety.

Vydělávají maloobchodníci více než před pandemií?
Tržby našich maloobchodníků byly za celý uplynulý rok 2021 vyšší než před pandemií (rok 2019) jen nepatrně o 0,3 %. Z 9 sledovaných oblastí maloobchodu až 6 zaostávalo za předkrizovými úrovněmi. Vyšších výdělků než v roce 2019 se podařilo dosáhnout jen supermarketem (o 2,8 %), eshopem (až o 12,2 %) a třetí složkou maloobchodu byly obchody se zbožím pro domácnost (o 4,3 %), kam patří i hobby markety.

Jak se budou vyvíjet tržby v obchodě v dalších měsících?
Očekáváme, že v následujících měsících mohou tržby našich obchodníků mírně růst, jelikož varianta omikron nevyvolávala potřebu zavádění přísných protipandemických opatření, která by zahrnovala i zavírání obchodů. Přesto ale je 1. kvartál letošního roku poznamenán pandemií, což může vést k nižší spotřebě domácností. Spousta lidí totiž takříkajíc „vypadává z práce“ kvůli nemoci, karanténě nebo OČR. Očekáváme, že spotřeba našich domácností by následně mohla začít významněji růst ve 2. kvartálu roku, kdy budeme mít aktuální vlnu pandemie za sebou.

Close up of ruble banknotes on calculator. Financial accounting, pension reform and savings concept.

Kromě toho bude spotřeba ovlivňována i nedostatkem některých výrobků v obchodech, a to buď kvůli materiálové krizi nebo kvůli pandemii. V obou případech dochází k výpadkům ve výrobě, a to v důsledku chybějících součástek nebo v důsledku chybějících zaměstnanců.

No Comments

Exit mobile version