Čtvrtek, 28 března, 2024
- Komerční sdělení -magazín

CoFoE diskutuje i o dobudování Evropské zdravotní unie

Vznik Evropské zdravotní unie vnímá slovenské ministerstvo zdravotnictví jako důležitý krok. Důvodem je, že v její činnosti bude zejména společná koordinace a reakce na přeshraniční krize v oblasti zdraví, a to včetně pandemií. O dobudování Evropské zdravotní unie se diskutuje iv rámci probíhající Konference o budoucnosti Evropy (CoFoE).

Evropská zdravotní unie připravila podle MZ půdu na předložení nových legislativních návrhů, které pomohou aplikovat její cíle v praxi. Konkrétně se jedná o návrh nařízení o závažných přeshraničních zdravotních hrozbách; návrh novely nařízení, kterým se zřizuje Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí a návrh nařízení o posílené úloze Evropské agentury pro léky z hlediska připravenosti na krize a krizového řízení v oblasti léků a zdravotnických prostředků.

Pandemie onemocnění COVID-19 podle slovenského europoslance Petra Polláka poukázala na nedostatek účinných léků a zdravotnických pomůcek. Rovněž i na strukturální omezení, která bránily Evropské unii a členským státům účinně reagovat na výzvy, kterým neustále čelíme.

Evropská agentura pro léky proto podle europoslance hraje klíčovou roli při zajištění lepší připravenosti na situace ohrožující veřejné zdraví. Pollak tak reagoval na posílení pravomocí tohoto evropského orgánu.

Má-li být Evropská unie (EU) připravena na budoucí zdravotní krize či pandemie, potřebuje budovat skutečnou Evropskou zdravotní unii, a tedy i posílit Evropskou agenturu pro léky. Prohlásil o tom slovenský europoslanec Ivan Štefanec.

Vzájemná solidarita a spolupráce členských států prostřednictvím koordinace na evropské úrovni se již v minulosti osvědčily. Prohlásila to slovenská europoslankyně Monika Beňová v reakci na posílení pravomocí Evropské agentury pro léky.

Europoslanec Robert Hajšel doufá, že posílení mandátu Evropské agentury pro léky umožní lepší připravenost EU zvládat podobné zdravotní krize, jako je pandemie nového koronaviru.

Hand arranging wood block with healthcare medical icon. Health insurance – concept.

„V praxi by to mělo zabránit opakování situace s nedostatkem účinných léků a zdravotnického materiálu,“ doplnil Hajšel. Odhlasovaná opatření musí podle něj zvýšit nejen rychlost, ale i transparentnost provádění klinických testů a schvalování certifikátů potřebných k uvedení léků na trh.

Slovensko by mělo z Evropské zdravotní unie (EHU) benefitovat prostřednictvím modernizace zdravotního systému a přístupu ke znalostem i nejmodernějším postupům. Prohlásil to slovenský europoslanec Miroslav Číž, podle něhož posílení pravomocí Evropské agentury pro léky je dalším krokem směrem k realizaci EHU.

Rozšíření pravomocí Evropské agentury pro léčivé přípravky nemusí přinést pozitivní výsledek. Hrozí nárůst byrokracie. Upozornil na to europoslanec Eugen Jurzyca, který návrh týkající se v Evropském parlamentu (EP) nepodpořil.

Nejnovější články

- Reklama -pr článek

Další články autora

Stay on op - Ge the daily news in your inbox